top of page

trufle klasyczne  (zdjęcie - klik)

Cokolwiek  zamierzasz zrobić, o czymkolwiek marzysz, zacznij działać. Śmiałość zawiera w sobie geniusz, siłę i magię.

                    

Johann Wolfgang Goethe

Najprawdopodobniej trufle powstały w kuchni francuskiego giganta kulinarnego, Auguste Escoffier w 1920 roku. To nie on odpowiada jednak za genialny wynalazek, lecz jego praktykant. Jego nieudolność (!) spowodowała, iż gorąca śmietanka przez pomyłkę trafiła do płynnej czekolady miast do masy jajecznej. Po zahartowaniu, Escoffier stwierdził, że mieszanka jest plastyczna i świetna do formowania! Tym sposobem powstała nieforemna kulka obtoczona w proszku kakaowym. Do dziś, ta podstawowa receptura stosowana jest najchętniej przez cukierników i chocolatiers.

Do wyrobu trufli należy wybierać czekoladę bardzo dobrej jakości, która zdecydowanie podnosi walory smakowe tych specjałów. Często też ułatwia pracę przy rozpuszczaniu czy temperowaniu czekolady. Ponadto nie zawiera różnych zamienników ani zbędnych dodatków spożywczych (więcej informacji na stronie

"czekoladowe porady")

Czekolada do obtaczania trufli winna być temperowana, wówczas otoczka czekoladowa będzie chrupiąca, z lekkim połyskiem, a trufle  "wytrzymają" poza lodówką do temperatury 25 stopni Celsjusza.

Luksusowa gorzka, niebiańsko mleczna, kontrowersyjna biała, niebanalna deserowa, lśniąca kuwertura, zmysłowo napowietrzana, nadziewana pysznymi masami. Z orzechami, rodzynkami, pomarańczą... ostatnio nawet z bekonem czy dodatkiem chili! Święto łasuchów, czyli Światowy Dzień Czekolady obchodzimy 7 lipca!

Trufle (bez otoczki czekoladowej czy kakaowej) można mrozić, wówczas przetrwają miesiąc i dłużej. A potem - tylko zanurzyć w  czekoladzie, obtoczyć w kakao czy innych ulubionych dodatkach...

     Podstawowa rzecz – proszę nie mylić kuwertury z wyrobem czekoladopodobnym...

     Czy kuwertura (fr. couverture) zatem jest czekoladą? W zasadzie tak, aczkolwiek najczęściej jakościowo ją przewyższa dzięki większej zawartości masła kakaowego (tłuszcz z ziaren kakaowca) – najbardziej wartościowego składnika każdej czekolady. To właśnie masło kakaowe sprawia, iż wyroby pokryte kuwerturą mają ładny połysk, stają się jednolite, kremowe, ba, wręcz aksamitne... i chrupiące przy każdym wgryzaniu.

     Używając kuwertury do pokrywania wyrobów czekoladowych należy pamiętać o jej temperowaniu, czyli podgrzewaniu, schładzaniu i ponownemu podgrzewaniu, koniecznemu do właściwej krystalizacji zawartego w niej masła kakaowego. Bez tego procesu powierzchnia wyrobu będzie miękka, matowa, z czasem pokryta jasnym nalotem...

trufle z owocami  (zdjęcie - klik)

Podczas formowania trufli ganache ogrzewa się od rąk. Lód umieszczony w plastikowej torebce szybko schłodzi dłonie i ułatwi pracę z czekoladą. Alternatywą jest częste schładzanie pod zimną wodą i dokładne wycieranie rąk (czekolada nie lubi wody).

Krajowy Dzień Czekoladowej Trufli w Stanach Zjednoczonych obchodzony jest 2 maja. Dlaczego akurat tego dnia, nikt nie potrafi powiedzieć, ale... najprawdopodobniej słodka trufla celebruje swoje święto za sprawą Pani Alice Medrich, która uznana jest za popularyzatorkę francuskiej trufli (wszak stamtąd pochodzi ów przysmak) w USA. To ona, jako pierwsza, otworzyła sklep z wyrobami czekoladowym już w roku 1976 w Kalifornii, w Berkeley, gdzie mieszka do dziś, tworzy nowe smaki i pisze ciekawe książki o kulinariach.

trufle z alkoholem  (zdjęcie - klik)

Miniatura chińskiego muru, 500 figurek "terrakotowych" wojowników, model BMW, tygrysy, torebki, buty, porcelana itp... A wszystko to z czekolady! 

W styczniu 2010 roku w chińskim Pekinie otwarto największy na świecie park World Chocolate Wonderland (powierzchnia - 20 tysięcy metrów kwadratowych). Nie jest to muzeum czekolady, jak na przykład w Barcelonie, Kolonii czy Pradze. To świat słodkich, niesamowitych eksponatów, na wykonanie których zużyto około 90 ton czekolady. 

Po "słodkim" spacerze obowiązkowo należy złożyć wizytę w czekoladowym sklepiku, by delektować się filiżanką gorącej czekolady, wyśmienitą truflą z puszystym ganache, pysznym ciastem i innymi, rzadko spotykanymi smakołykami... Proszę uwierzyć, że nasze trufle w niczym nie ustępują tym "parkowym". Zapraszam do wspólnego truflowania... 

trufle z ziołami  (zdjęcie - klik)

Bardzo dziękuję za wszystkie komentarze. Czytam je z ogromną przyjemnością i uwagą.

Nie zawsze jestem w stanie odpowiedzieć od razu, za co przepraszam, ale... mam nadzieję, iż część pytań znajdzie swoją odpowiedź na stronie "czekoladowe porady". Zapraszam.

bottom of page