trufle czekoladowe
z kandyzowanym imbirem
składniki:
-
156 g (175 ml) śmietanki kremowej (najlepiej 36%, ale może być 30%)
-
283 g (10 oz.) czekolady deserowej (50%-55% kakao)
-
3 łyżki kandyzowanego imbiru
-
566 g (20 oz.) czekolady gorzkiej, deserowej, mlecznej lub białej do obtoczenia; wymaga temperowania
dodatkowo (opcjonalnie):
-
niesłodzone kakao do obtoczenia
przygotowanie:
-
Do małego garnuszka (z pokrywką) włożyć 4 łyżki kandyzowanego (lub z syropu), posiekanego imbiru. Całość zalać 2 łyżkami śmietanki (z ogólnej ilości potrzebnej do tych trufli), mocno podgrzać - nie gotować!
-
Naczynie zdjąć z ognia, przykryć pokrywką, odstawić na 20 minut...
-
Rozdrobnioną czekoladę na ganache rozpuścić nad parą wodną...
-
Przecedzić śmietankę z imbirem, imbir dobrze odcisnąć, wyrzucić; śmietankę dolać do płynnej czekolady, mieszając...
-
Dodać pozostałą część podgrzanej śmietanki, mieszając do uzyskania gładkiej, błyszczącej emulsji...
-
Naczynie z ganache przykryć, studzić w temperaturze pokojowej (najlepiej) lub w lodówce...
-
Formować kulki, układać na papierze do pieczenia lub woskowanym, chłodzić przez 15 min. w lodówce... Podczas formowania trufli ganache ogrzewa się od rąk. Lód umieszczony w plastikowej torebce szybko schłodzi dłonie i ułatwi pracę z czekoladą. Alternatywą jest częste schładzanie pod zimną wodą i dokładne wycieranie rąk (czekolada nie lubi wody).
-
Wybraną czekoladę do obtaczania stemperować według wskazówek, za pomocą widelca i własnych dłoni (w jednorazowych rękawiczkach) obtoczyć trufle, wykładać na papier do zastygnięcia czekolady (mokre jeszcze trufle posypałam drobno posiekanym imbirem z syropu, ale to kwestia smaku i upodobań).
inspiracja: książka "Bittersweet", Alice Medrich
Imbir jest świetny na ból gardła! Naprawdę... Może nie w truflach czekoladowych, ale "samodzielny", z syropu lub razem z nim, troszkę ostry, troszkę słodki z nutką cytryny i cynamonu... Wiersze o nim można pisać (nie umiem i nie piszę).
Polecam pod każdą postacią, również w truflach czekoladowych. Jego pikanterii nie można zastąpić niczym innym! Smakowa fantazja!
Syrop imbirowy i imbir w syropie
Korzeń w syropie przygotowuję dwojako: mała ilość do szybkiego użytku z tylko podgotowanym korzeniem, albo większa ilość z ugotowanymi uprzednio kawałkami imbiru, co używam, czyli podjadam przez całą zimę albo i dłużej. Imbirowe słoiczki są również znakomitym prezentem podchoinkowym...
Sposób pierwszy
składniki: około 50 g świeżego obranego imbiru, 1 laska cynamonu, 100 g cukru, 100 ml wody, sok z 1/4 cytryny
przygotowanie: imbir obrać, pokroić w cienkie plastry lub drobniejsze kawałki (szybciej zmięknie podczas gotowania), włożyć do garnuszka, dołożyć cynamon, zalać wodą. dodać sok z cytryny i zasypać cukrem. Na średnim ogniu doprowadzić do wrzenia, po czym gotować na małym ogniu - mieszając od czasu do czasu - przez 10 minut, by smaki i aromaty cynamonu i imbiru przeszły do syropu, a imbir nieco zmiękł.
Po tym czasie zestawić garnuszek z ognia, i po lekkim przestudzeniu syrop przecedzić i wlać do wcześniej dobrze umytego słoiczka, do którego wrzucić ugotowane cząstki. Tak przygotowany imbir przechowuję w lodówce do trzech tygodni.
sugestia: laskę cynamonu można zastąpić cynamonem sproszkowanym. Syrop wówczas nie będzie klarowny, ale jego smak nie zmieni się.
Sposób drugi
składniki: 325 g świeżego imbiru, 300 g cukru, woda w ilości przykrywającej kawałki korzenia podczas gotowania, 150 g wody po gotowaniu imbiru
przygotowanie: korzeń obrać ze skórki, pokroić na kawałki (do 2 centymetrów grubości), włożyć je do płaskiego garnka i zalać wodą tak, by woda była około 2-3 centymetrów ponad imbirem. Całość doprowadzić do wrzenia, przykryć pokrywką i gotować około godziny, aż imbir będzie miękki. Po tym czasie korzeń wyjąć z wody, osuszyć na ręczniku papierowym, odłożyć.
Do drugiego garnka wlać wodę z gotowania imbiru (150g), wsypać cukier i mieszać tak długo, aż cukier rozpuści się. Przestać mieszać syrop, wolno gotować około 20 minut, kiedy syrop nieco zgęstnieje. Dołożyć ugotowany korzeń i dalej gotować przez następne 20 minut. Tak przygotowany imbir w syropie przełożyć do wcześniej przygotowanych, czystych i suchych słoików, które można przechowywać do jednego roku w chłodnym miejscu (nie w lodówce).
sugestia: korzeń imbiru można mrozić. Po zamrożeniu obrać go (dużo łatwiej aniżeli świeży), pozostawić do rozmrożenia, pokroić na kawałki, zalać wodą i gotować znacznie krócej, ponieważ mrożony imbir szybciej staje się miękki.
Mrożenie to też dobry sposób na przetrwanie nadmiaru korzenia w naszej lodówce.
Imbir kandyzowany
składniki: około 500 g świeżego obranego imbiru, dwa razy tyle cukru co imbiru (najlepiej około 500 g cukru białego i około 500 g cukru trzcinowego), starta skórka i sok z jednej cytryny
przygotowanie: obrany imbir pokroić w cienkie plasterki (2 mm), włożyć do rondla, lekko posolić, zalać zimną wodą tak, by tylko przykryła imbir. Doprowadzić do wrzenia, gotować przez 1 minutę, odlać wodę. Wsypać 3/4 ilości cukieru, dolać szklankę zimnej wody, skórke i sok z cytryny, gotować na bardzo małym ogniu około 2 godzin. Ugotowany w cukrze imbir wyjąć na papier do pieczenia, wysuszyć, obsypać pozostałym cukrem. Przechowywać w zamkniętym słoiku. Pycha!
Suszone śliwki w rumie z czekoladą deserową i migdałem wewnątrz. A wszystko w brązowej skorupce z prażonymi migdałami na wierzchu...
Trufle te są wyborne! Smakują jak Guinness, a Guinness - no cóż, Panowie, jest lepszy z czekoladą! Naprawdę polecam!
Trufla czekoladowa z octem balsamicznym i posiekanymi suszonymi wiśniami. Jeśli w kakao, sugeruję czekoladę mleczną lub deserową.
Trufla czekoladowa z wiśnią w rumie (ganache też z rumem), w czekoladzie, kakao lub liofilizowanych owocach. Mocne, jedwabiste, pyszne...
Bardzo dziękuję za wszystkie komentarze. Czytam je z ogromną przyjemnością i uwagą.
Nie zawsze jestem w stanie odpowiedzieć od razu, za co przepraszam, ale... mam nadzieję, iż część pytań znajdzie swoją odpowiedź na stronie "czekoladowe porady". Zapraszam.