Morele
W mojej kuchni morele zasługują na specjalne wyróżnienie. Dlaczego? Uwielbiam morelowe dżemy, robione niemal w pięć minut (okres przydatności krótki, ale nie ma to znaczenia, ponieważ znika w oka mgnieniu). Uwielbiam dojrzałe, ociekające sokiem świeże owoce. Uwielbiam suszone morele, które dodaję też do różnych potraw, głównie do "małych co nieco". Uwielbiam morelowe trufle w każdej czekoladzie, również suszone morele w czekoladzie.... Dlatego je wyróżniam!
Ciekawostka: Morela jest bardzo ceniona w Armenii. Jej łacińska nazwa pochodzi od nazwy tego kraju Prunus armeniaca. To właśnie z terenów Armenii dotarła do Cesarstwa Rzymskiego już w I wieku przed naszą erą, by w XV wieku pojawić się we Francji i dalej...
Morele zyskały sławę owoców niezwykle cennych - potrafią odbudowywać czerwone ciałka krwi, więc są znakomitym lekiem na anemię. Mają w sobie dużo żelaza, witaminy A, wapnia, potasu, fosforu. Przy czym trzeba zaznaczyć. że suszone mają tych minerałów dwu-, czasem trzykrotnie więcej. Kalorii też... Nic to... Susz morelowy należy do rzadkich i najbardziej zasadotwórczych owoców świata i jest świetnym lekiem przy nadkwasocie. Jadalne są nasiona z pestek moreli, zwane popularnie "migdałkami". Dodawane są do marcepana, jadane są jak migdały, wyciska się z nich olej do celów spożywczych i kosmetycznych, a makuch, który zostaje po wyciśnięciu oleju stanowi doskonałą paszę dla zwierząt.
Morela i jej pestka to główny owoc w diecie Hunzów, społeczności mieszkającej wysoko w Himalajach. Jadane są surowe w lecie i suszone na słońcu w miesiącach zimowych.
Oryginalne ciastka morelowe Hunzów
składniki na 6 porcji: 3 łyżki masła, 220 g brązowego cukru, 1/2 kg moreli, 4 jajka, 125 g razowej mąki pszennej, łyżeczka sody, 1/2 łyżeczka soli.
przygotowanie: Roztopić masło i dodać połowę ilości cukru. Mieszać aż się połączą. Morele przeciąć na pół, wyjąć pestki i połówki moreli ułożyć dokoła blaszki do pieczenia. Zalać je mieszaniną masła z cukrem. Ubić dwa całe jajka i dwa żółtka, dodać pozostały cukier, mąkę zmieszaną z proszkiem do pieczenia i solą, wymieszać starannie. Połączyć ze sztywno ubitą pianą z dwóch pozostałych białek. Ułożyć ciasto na polanych cukrem z masłem morelach. Piec w temperaturze ok. 180°C przez 50 min. Lekko ostudzić i obrócić blaszkę na duży talerz, tak, aby morele były na górze. Podawać z bitą śmietaną, jogurtem ubitym widelcem lub z kwaśną śmietaną. Pyszne! Sprawdziłam!
Bardzo dziękuję za wszystkie komentarze. Czytam je z ogromną przyjemnością i uwagą.
Nie zawsze jestem w stanie odpowiedzieć od razu, za co przepraszam, ale... mam nadzieję, iż część pytań znajdzie swoją odpowiedź na stronie "czekoladowe porady". Zapraszam.